W 1974 roku utworzono w Baczkowie Specjalną Szkołę Podstawową z internatem dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Ówczesnna nazwa szkoły to Państwowy Zakład Wychowawczy w Baczkowie. O powstaniu placówki zadecydowały potrzeby pobliskich miejscowości. Ustalono, że Baczków wyróżnia się dogodną i atrakcyjną lokalizacją, sprzyjającą rewalidacji dzieci upośledzonych. Szkoła dzieliła budynek z ośmioklasową szkołą masową.
Duże zasługi dla powołania i organizacji placówki należy przypisać byłemu kierownikowi Szkoły Podstawowej w Baczkowie - Mieczysławowi Kaczorowi. Już na początku lat 70-tych rozpoczął budowę obiektu z przeznaczeniem na internat. W pracy pomagała lokalna społeczność. Budowa została zakończona w sierpniu 1974 roku. Dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego został Mieczysław Kaczor. Utworzono dwie klasy siódme i dwie klasy ósme. W pierwszym roku funkcjonowania szkoły naukę rozpoczęło 60-ciu uczniów. Lekcje odbywały się w dwóch salach lekcyjnych, sali gimnastycznej oraz pracowni zajęć praktyczno-technicznych. Szkoła posiadała również stołówkę.
Od roku szkolnego 1975/76 placówka podlegała już Kuratorium Oświaty i Wychowania w Siedlcach. Na mocy zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z 1984 roku Państwowy Zakład Wychowawczy otrzymał nazwę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baczkowie. W latach osiemdziesiątych zwiększyła się liczba nauczycieli i wychowawców oraz znacznie poprawiło się wyposażenie szkoły.
12 czerwca 1997 roku Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Baczkowie nadano imię Henryka Sienkiewicza.
Zgodnie z reformą administracyjną z 1999 roku organem prowadzącym Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baczkowie zostało Starostwo Powiatowe w Łukowie, a nadzór pedagogiczny nad szkołą zaczęło sprawować Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie.
Z okazji 10-lecia nadania imienia, w dniu 12 czerwca 2007 roku szkoła otrzymała sztandar.
Poniżej kilka starych zdjęć z pierwszych lat istnienia Ośrodka: